Andrea Dohnalová: Ke koním mě přivedla náhoda

23.09.2019

Andrea Dohnalová, dnes profesionální jezdkyně a trenérka, se ke koním dostala vlastně náhodou - coby dvanáctiletou vášnivou "pejskařku" ji k nim přivedla sestřenice. Do roka od osudové návštěvy stájí JK Jezdec Lázně Bohdaneč začala závodit. Nejprve se věnovala všestrannosti, poté parkuru a nakonec ji zlákala drezura. Dnes trénuje i jezdí koně v Jezdeckém klubu Žižkovec.

Nebýt toho, že se jí sestřenice Lucka jednoho dne zeptala, jestli s ní nechce zajít do oddílu, možná by dnes dělala něco úplně jiného. Jenže Andrea tehdy se svou sestřenicí do JK Jezdec Lázně Bohdaneč šla, a koně rázem sesadili z pozice jejího nejoblíbenějšího zvířete psy. O rok později složila mladá jezdkyně Zkoušky základního výcviku jezdce, a začala závodit. Věnovala se všestrannosti, za což mohla další náhoda. "Shodou okolností jsem se na jedněch atletických závodech potkala s klukem, který jezdil všestrannost. A ten mi říkal: Nechceš přijít k nám do klubu? Máme hodně koní a nemá je kdo jezdit. Tak jsem šla," vzpomíná dnes.

Závodit začala v roce 1987 - za Státní statek Pardubice. Nejprve se věnovala všestrannosti. Tuhle éru zakončila v roce 1992 umístěním v Bronzové podkově na Mistrovství České republiky ve všestrannosti v Humpolci. O dva roky později začala objíždět závody v parkurovém skákání, kde si vyskákala výkonnost S. Sama si připravila dva koně do výkonnosti L, a to Baleta a Kariu, a nakonec se od roku 2001 věnuje drezuře, ke které se dostala jak jinak než také náhodou. Do drezury si připravila dva koně do ST, a to Kariu a koně paní Petry Safari Freddyho Freshe. Dále si připravila několik koní do výkonnosti S - Sáru (majitelka Jitka Vachulková), se kterou se umístila na 3. místě oblastního mistrovství VČO, dále pak koně Archipels Michel (majitel Jaroslav Kafka), Paloma Blanca (majitel Aleš Kučera), Flop (majitelkou byla Andrea). S Flopem se zúčastnila i MČR družstev v drezuře a získala 5. místo na oblastním mistrovství VČo. Flop je dnes v majetku Pavlíny Svobodové, která se s ním již několik let umísťuje na předních příčkách MČR v této obtížnosti. Do výkonnosti S připravila také koně Jack 31 (majitelka Petra Safari) a Darkness ( majitelka Šárka Šlencová), se kterou se v roce 2017 umístila na 2. místě na Oblastním mistrovství VČO.

Dnes závodí na vlastních koních i na koních klientů, které v Žižkovci zároveň i trénuje. Kromě jiných se stará například o nadějnou jezdkyni Leticii Safari. Teprve čtrnáctiletá Leticie trénuje s Andreou od května 2018 a už v roce 2019 spolu oslavily tři velké úspěchy. S poníkem Constantinem S obsadila Leticie na mistrovství ČR v parkurovém skákání s jezdci ve věku 14 až 16 let 4. místo, v soutěži družstev s pony klisnou Little Crazy Love 5. místo a na MČR v drezuře s velkými koňmi skončila na 5. místě s koněm Jack 31 (domácím jménem D. J.) S Constantinem se také zúčastnila Oblastního mistrovství Prahy v drezuře a skončila na 4. místě. Dalším letošním úspěchem bylo i vítězství její svěřenkyně Jitky Sýkorové, která s klisnou Rosalinde vyhrála oblastní mistrovství VČO mladých jezdců v drezuře.

Sama Andrea se v letošním roce zúčastnila Oblastního mistrovství v drezuře seniorů, kde obsadila s koněm Freddy Fresh 4. místo. Za zmínku stojí také účast ve finále KMK 5letých s klisnou Jovankou (majitel Josef Volf). A to nepočítáme další vítězství a umístění Andrey, Leticie a jejích svěřenců v klasických soutěžích drezurních i skokových.